روان‌درمانی آنلاین چیست؟

 

روان‌درمانی آنلاین به ارائه‌ی خدمات مشاوره و روان‌شناسی از طریق اینترنت اشاره دارد. روان‌ درمانی آنلاین می‌تواند از طریق تماس ویدیویی یا صوتی یا سایر روش‌ها نظیر متنی رخ دهد که طبعاً بهترین و مناسب‌ترین روش آن، ویدیوکال (تماس تصویری) است که ارتباط را به شکل کامل‌تری برقرار می‌کند.
جلسات روان‌درمانی آنلاین معمولاً از طریق تلفن همراه هوشمند، لپ‌تاپ یا تبلت اجرا برگزار می‌شود. با وجود آنکه روان‌درمانی آنلاین با محدودیت‌هایی همراه است، در حال تبدیل شدن به یک روش قابل اتکا در کنار روان‌درمانی حضوری است. اما چرا روان‌درمانی آنلاین توجه زیادی را به سمت خود جلب کرده؟ این موضوع دلایل مختلفی دارد که سعی داریم در این مطلب به آنها بپردازیم.

 

 

مزایای روان‌درمانی آنلاین

روان‌درمانی آنلاین می‌تواند مزایای مختلفی داشته باشد. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • راحتی: تا زمانی که دستگاهی با اتصال به اینترنت پرسرعت داشته باشید، می‌توانید از هرجایی به روان‌درمانی آنلاین دسترسی داشته باشید. شما می‌توانید بدون نیاز به مسافرت یا مرخصی گرفتن از محل کار یا مدرسه، زمان و مکانی را که برای شما مناسب‌تر است انتخاب کنید. در بسیاری از موارد، مراجع نیاز داشته به سفر برود اما نمی‌خواسته جلسه روان‌درمانی خود را نیز کنسل کند.
  خب در این شرایط، اگر مراجع بتواند شرایط لازم برای برگزاری جلسه روان‌درمانی آنلاین (از جمله دسترسی به اینترنت پرسرعت، گرما و نور کافی، حضور در جایی امن و ساکت و راحت به مدت ۴۵ دقیقه) را برقرار کند، نیازی نیست خود را از جلسه روان‌درمانی‌اش محروم سازد و می‌تواند با فراهم کردن الزامات آن، یک جلسه روان‌درمانی باکیفیت با درمانگر مورد اعتماد خود برگزار کند
 • دسترسی: روان‌درمانی آنلاین می‌تواند به افرادی که در مناطق دورافتاده زندگی می‌کنند، دارای ناتوانی‌های جسمی هستند یا با موانع دیگری برای دسترسی به درمان حضوری مواجه هستند، کمک کند. روان‌درمانی آنلاین همچنین می‌تواند گزینه‌های بیشتری را برای یافتن درمانگری ارائه دهد که با نیازها و ترجیحات شما مطابقت دارد، مانند زبان، فرهنگ، جنسیت یا تخصص.
  فرض کنید شما در آلمان هستید و هرچه در اینترنت «روان‌درمانگر فارسی زبان خوب در آلمان» را جست‌وجو می‌کنید، به گزینه‌ای برخورد نمی‌کنید. درمانگر خوب در اطراف شما زیاد است اما فارسی‌زبان نیستند، با گذشته فرهنگی شما آشنایی کافی ندارند و … .
 • مقرون بهصرفه بودن: بسته به بستر و درمانگری که انتخاب می‌کنید، روان‌درمانی آنلاین می‌تواند ارزان‌تر از درمان حضوری باشد. برخی از خدمات‌ درمانی آنلاین نیز ممکن است تحت پوشش بیمه شما قرار گیرند یا بر اساس درآمد شما هزینه‌هایی در مقیاس کشوری ارائه دهند. به طور کلی بسیاری از درمانگران با توجه به اینکه برای جلسات روان‌درمانی آنلاین هزینه کمتری بابت جا و … می‌پردازند، می‌تواند در ویزیت مرسوم خود کاهش ایجاد کنند.
  به طور مثال در کلینیک روان‌شناسی آنلاین نوجان، روان‌درمانگران غالباً نسبت به ویزیتی که در جلسات حضوری دریافت می‌کنند، ویزیتِ به مراتب کمتری برای جلسات خود اعلام می‌کنند که این امر می‌تواند روان‌درمانی را به امری پایدارتر و دردسترس‌تر برای افراد جامعه تبدیل کند.
 • اثربخشی: روان‌درمانی آنلاین می‌تواند به اندازه‌ی درمان حضوری برای شرایط مختلف سلامت‌روان، مانند افسردگی، اضطراب، اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی، موثر باشد.
  روان‌درمانی آنلاین همچنین می‌تواند به شما در یادگیری مهارت‌های مقابله، تمرین مراقبت از خود و بهبود بهزیستی کمک کند. بسیاری از مراجعین در حالی دوره‌ی روان‌درمانی آنلاین خود را با موفقیت کامل می‌کنند که درمانگر خود را که در شهر دیگر، کشور دیگر یا قاره‌ای دیگر بوده، از نزدیک ملاقات نکرده‌اند.

جلسات مشاوره آنلاین روانشناسی در چه حوزه هایی کاربردی است؟

تحقیقات نشان می‌دهند که جلسات مشاوره آنلاین روانشاسی در مورد بعضی از مشکلات سلامت روان تاثیرات مثبت بیشتری نسبت به جلسات حضوری روانشناسی داشته است.

 • اما به طور کلی در حوزهای زیر تاثیر گذار است :

  افسردگی
  اضطراب و اختلالات اضطرابی
  مشکلات در روابط(روابط اجتماعی، روابط عاشقانه و ازدواج)
  وسواس
  کنترل خشم
  اعتماد به نفس
  مشکلات خانوادگی و …

 

جهت دریافت خدمات مشاوره آنلاین می توانید از همکاران ما در سایت دکتر روان شناس راهنمایی بگیرید. فقط کافی است با شماره تلفن ۰۹۳۹۵۳۰۶۵۳۸ تماس حاصل فرمائید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *